Poradnik

Własna strona internetowa


Strony WWW są znakomitą formą przedstawienia siebie, swojej firmy i jej produktów. Można trafić na mniej lub bardziej rozbudowane witryny internetowe, ich struktura i funkcjonalności zależą od prezentowanej treści, tematyki oraz od tego, czy są pozycjonowane w internecie. Zobacz jak skutecznie pozycjonować strony i trafnie dobrać stronę internetową.


Czym jest internet?

Obecnie jest jednym wielkim organizmem, który oferuje szereg niezliczonych możliwości. Możemy trafić na różne portale, fora, serwisy społecznościowe czy aukcyjne. Przez internet można zrobić niemal wszystko: zamówić jedzenie w ulubionej restauracji z dowozem do domu, opłacić rachunki nie wychodząc z mieszkania, zarejestrować się do lekarza czy rozegrać partyjkę w ulubionej grze z graczem z Korei. Internet to także jedna wielka księga, w której znajdziemy wiele informacji z interesujących nas tematów, jak wydarzenia, polityka czy sport.

Ponad tym wszystkim - jest to po prostu sieć komputerowa, która łączy ze sobą wszystkie sprzęty zdatne do połączenia z nią. Należy pamiętać, że internet nie jest tym samym co WWW. Sieć WWW, czyli strony internetowe to tylko jedna z wielu usług, które oferuje nam internet. Nie powinno nikogo dziwić, że w sieci pracują już drukarki, telewizory, bankomaty czy nawet lodówki, które same monitorują będące w niej zapasy i w razie potrzeby same zamawiają i opłacają zakupy w sklepie internetowym. Raptem to tylko kilka przykładów, a już na ich podstawie możemy zapoznać się z potęgą internetu i odkryć drzemiący w nim potencjał. Z tych oraz innych powodów dostęp do sieci jest nierozerwalną częścią większości ludzi. Zatem czy brak internetu uniemożliwia nam funkcjonowanie w dzisiejszych czasach? Absolutnie, na tą chwilę sieć komputerowa to jedynie udogodnienie, ale czy będzie kiedyś wymogiem? Niewykluczone. Co prawda wiele jest miejsc, do których internet nie dotarł ze względu na różne czynniki, jak bieda czy sytuacja polityczna i ograniczanie treści, np. w Korei Północnej, gdzie dostęp do globalnej sieci posiada zaledwie kilkanaście osób (co ciekawe, w Korei Północnej funkcjonuje wewnętrzna sieć intranetowa Kwangmyong, jest jednak ograniczona na zasięg terytorialny państwa).

W innych krajach tempo korzystania z internetu rośnie z dnia na dzień. Niegdyś tradycyjne formy promocji jak ulotki, billboardy czy reklamy w telewizji bądź radiu straciły znacznie na popularności, na rzecz reklamy w sieci. Między innymi dlatego sposób na reklamę staje się łatwiejszy i bardziej przystępny dla średnich i małych firm. Nie trzeba być specjalnie wykształconym w kierunku informatycznym, aby swobodnie surfować po sieci, sprzedawać przedmioty na serwisach aukcyjnych czy nawet zakładać drobne strony internetowe. A właśnie one, strony WWW stanowią o dzisiejszej sile marketingu, dlatego przekonaj się jak stworzyć skuteczną stronę internetową.

Strona internetowa - od czego zacząć?

W sieci istnieje wiele poradników na temat tworzenia stron internetowych, można się również natknąć na darmowe rozwiązania. Brzmi kusząco, lecz jeżeli myślisz o fachowej i bardziej profesjonalnej stronie internetowej - nie możesz sobie pozwolić na taką opcję. Jeżeli masz wizję swojej strony, potrafisz określić mniej więcej jej strukturę i funkcjonalności, to osiągnąłeś połowę sukcesu. Dobrze przemyślana strona internetowa to klucz do tego, aby trafnie wstrzelić się w oczekiwania klientów w sieci. Im więcej opiszesz o swojej działalności, tym lepiej. To pomoże pojawiać Ci się wyżej w wynikach wyszukiwania w internecie. Przykładowo, gdy prowadzisz sklep z żywnością dla kotów, Twoja strona powinna pojawiać się w wyszukiwarce jako odpowiedź na pytanie jedzenie dla mojego kociaka. Opisz swoje produkty, dodaj zdjęcia i zezwól na dodawanie opinii. Brzmi fajnie? Owszem! Jednak realizacja tego już nie jest taka prosta.

Samo pozycjonowanie jest odrębnym, zaawansowanym tematem. Jednak żeby móc cokolwiek pozycjonować, trzeba mieć na czym. Z definicji nie można określić trudności stworzenia strony internetowej. Proces produkcji strony www uzależniony jest od tego, co ma się na niej znaleźć. Tworzenie prostej, wizytówkowej wręcz strony będzie znacznie łatwiejsze i krótsze w czasie niż wykonanie rozbudowanego serwisu z panelem administratora, dostępem do aktualności, galerii zdjęć, obsługi języków obcych i wkomponowania formularza kontaktowego. Analogicznie do poziomu trudności rośnie też cena takiego produktu, dlatego warto dobrze oszacować budżet, który możemy przeznaczyć na wykonanie takiej witryny.

Dla osób słabo znających realia internetu zawsze nasuwa się to samo pytanie - gdzie można zlecić wykonanie strony internetowej? Jest wiele źródeł oferujących takie działania. Dużo osób prywatnie, na własną rękę próbują ogłaszać swoje propozycje w internecie i na forach, że zrobią tanio, szybko i dobrze stronę internetową. Niestety, nie jest to polecana praktyka. Trzon takich ogłoszeń stanowią osoby, które nigdy nie miały styczności z tworzeniem dobrych stron internetowych. Nawet jeżeli witryna będzie się prezentować nienagannie wizualnie, to od strony kodu może być całkowicie zepsuta i nieskalowalna, czyli nie będzie możliwości jej rozbudowy czy nawet przebudowy. Nie wspominając nawet o możliwości edytora dla właściciela strony.

Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do agencji interaktywnej. Najwięcej takich firm w konkurencyjnych cenach można znaleźć w większych miastach, jak Warszawa czy Kraków. Rozwój technologii i sieci komputerowych umożliwia kontakt zdalny z wdrożeniowcem witryny internetowej, więc nie jest konieczny kontakt bezpośredni w celu opracowania i stworzenia strony internetowej. Należy pamiętać, że dobra strona www powinna być zoptymalizowana i przygotowana na ewentualną rozbudowę. W przypadku gdy ktoś przy zakładaniu strony internetowej nie chce się pozycjonować, nie przewiduje dodatkowych wersji językowych czy miejsca na formularz kontaktowy - taka możliwość musi być przewidziana przy opcjonalnej rozbudowie strony internetowej. Sytuacja, gdy klient rozwinie się wystarczająco i będzie chciał rozwinąć stronę internetową, a uniemożliwiają to ograniczenia na niej samej - jest niedopuszczalna.

Ile kosztuje strona internetowa i po co mi ona?

Dobra strona internetowa musi cechować się dobrze napisanym kodem, długą żywotnością i wspomnianą wcześniej skalowalnością. Klient, który płaci za wykonanie witryny www chciałby mieć ją na jak najdłuższy okres, w miarę możliwości zmiany wprowadzać sam, a przede wszystkim pozyskiwać nią klientów. Edytor WYSIWYG jest niezbędny. Jej koszt uzależniony jest od wyszczególnionych wcześniej czynników i może wahać się między kilkoma, a kilkunastoma tysiącami złotych. Spokojnie, w większości przypadków zlecenia stron internetowych dotyczą stworzenia czegoś na zasadzie informatorów, bez szczególnych funkcjonalności, co skutkuje niższą ceną za wykonanie takich wdrożeń. Jednak koszt w przełożeniu na efektywność z czasem wydaje się niski. Przy skutecznej i zachęcającej stronie internetowej już po niedługim czasie można zauważyć wzrost klientów, czyli zysków.

Naturalną rzeczą jest, że osoby "mobilne" częściej korzystają z internetu za pomocą telefonów komórkowych, dlatego niemal od razu szukają informacji na temat danej firmy. Z tego powodu ważne też jest, aby stronę wykonać dobrze w technologii RWD, czyli dopasowanej do telefonów. Wracając do jednego wątku - jeżeli firma nie posiada strony internetowej, za to ma ją firma konkurencyjna, to gdzie uda się ten, który informacji w internecie poszukuje? Wiadomo, że do konkurencji. Zapewne nawet nie wiedząc, że jest więcej firm w okolicy.

Skutecznie zrobiona i zaprojektowana strona internetowa decyduje o tym, jak będą postrzegać Cię zarówno klienci, jak i inni klienci biznesowi. To ile znajduje się na witrynie informacji i jakiej jakości pod kątem SEO będzie kod, przełoży się na wyniki pozycjonowania. Tekst należy jednak napisać na tyle umiejętnie, aby zachęcić potencjalnego klienta do odwiedzin strony. Dobra agencja internetowa zadba o Twój wizerunek w sieci, stworzy dobrą i funkcjonalną oraz praktyczną stronę internetową. Profesjonalne strony i sklepy internetowe z reguły wymajają spotkania osobistego w celu opracowania struktury serwisu. Wtedy też przedstawiany jest cennik tworzenia stron WWW. Pisanie, budowa i założenie strony internetowej to czasochłonny proces, dlatego im bardziej wymagająca jest witryna, tym dłużej trzeba będzie jej oczekiwać.

Jan Kowalski

front-end developer

Suspendisse pretium, urna sed porttitor auctor, orci diam vulputate sapien, ac ultrices justo turpis ut mi. Aenean eu tempor quam.Sprawdź pozostałe wpisy