Poradnik

Na co zwrócić uwagę tworząc strony WWW?


W sieci możemy znaleźć wiele ofert dotyczących tworzenia stron WWW. Zanim wybierzemy konkretną, warto ustalić sobie tematykę strony, wyznaczyć budżet i określić funkcjonalności, które mają się na niej znaleźć. Dowiedz się, co warto umieścić na stronie internetowej, a także jak powiązać stronę z marketingiem i skutecznie reklamować ją w internecie. 


Oferty tworzenia stron internetowych - którą wybrać?

W internecie jest mnóstwo ofert dotyczących produkcji stron internetowych. Zakres cenowy waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od stopnia zaawansowania strony i dostępnych w niej funkcjonalności. Coraz częściej mamy do czynienia z rozbudowanymi sklepami i aplikacjami internetowymi, w których możemy zamawiać i rezerwować produkty online, spotykamy wygodne w obsłudze i zabezpieczone przed botami formularze kontaktowe, znajdujemy wbudowane w witrynach kalkulatory, kursy walut. Mało tego, wszystko świetnie się prezentuje zarówno na dużych, komputerowych monitorach jak i smartfonowych ekranach.

Wygląda to fajnie, z pewnością wiele właścicieli firm zaciera ręce planując realizację podobnej strony WWW, marząc o dodatkowych animowanych efektach, które zainteresują klientów odwiedzających stronę. Dobrze jest mieć pomysł na stronę internetową, potrafić określić odbiorców, do których chcemy dobrzeć. Im trafniej sprecyzujemy nasze kryteria, tym czytelniej programista tworzący stronę odczyta nasze intencje  - zwiększy się zatem szansa na to, że tworzona witryna spełni nasze najskrytsze oczekiwania.

Mieć plan, wizję i cel - to jedno. Inną sprawą jest budżet, który odgrywa tutaj kluczową rolę. Wielu przedsiębiorców ze zdumieniem przeciera oczy otrzymując odpowiedź, na pytanie ile kosztuje strona internetowa. Najczęściej biznesmen z nie lada spokojem zarzuci nam pazerność i wypomni, że widział ogłoszenia tworzenia stron WWW za 200 - 300 złotych. A no właśnie, to jest pierwszy, czołowy segment tworzenia strony internetowej, który trzeba omówić. 

Profesjonalna i skuteczna strona WWW

Agencje interaktywne zdecydowanie oferują tworzenie stron w wyższych standardach. Nie trzeba orientować się w tematyce stron i sklepów internetowych, odpowiednia agencja wskaże właściwą ścieżkę marketingową, którą należy podążać w internecie. W końcu kto ma się lepiej znać na pisaniu witryn niż zawodowcy zajmujący się tym na szeroką skalę?

Przy wyborze odpowiedniej firmy informatycznej, która potencjalnie miałaby się podjąć stworzenia strony internetowej warto jest zwrócić uwagę na pozytywne opinie i jej renomę w branży. Poważane agencje interaktywne z reguły chwalą się swoimi realizacjami na swoich stronach w sieci. Można samemu zajrzeć i przeanalizować zaprojektowane przez tę firmę strony, i sprawdzić czy wyświetlają się poprawnie na telefonach i innych urządzeniach mobilnych i czy treść jest przejrzysta i czytelna. Wiadomo, że sam wygląd to nie wszystko i liczy się dobra jakość napisanego kodu, czyli optymalizacja pod SEO, jak również prędkość ładowania się witryny.

Zbierz opinię, dowiedz się więcej na temat wybranych firm informatycznych i wyślij zapytania o ofertę wykonania witryny. Po ich otrzymaniu będziesz mieć wstępne rozeznanie i sam ocenisz, która propozycja wygląda najrzetelniej. Zatem na co warto zwrócić uwagę, zlecając tworzenie strony internetowej?

CMS - System zarządzania treścią

Czy CMS jest potrzebny? To, czy Twoja strona ma być zwykłą, statyczną wizytówką czy bardziej rozbudowaną stroną bądź serwisem - zależy już od Ciebie. Niemniej, warto jest upewnić się, czy wybrana agencja oferuje taki Panel w swoim standardzie. W przypadku, gdy jesteś zainteresowany posiadaniem Panelu Administratora podpytaj o niego samą agencję, uzyskaj więcej informacji w internecie i sprawdź, czy to będzie dobry wybór. Równie istotnym aspektem jest to, czy firma proponuje szkolenie z obsługi CMS, a jeżeli tak, to czy jest ono wliczone w cenę usługi. W sieci znajduje się mnóstwo filmów i poradników na temat poruszania się w Panelu Administratora w Wordpressie, CMS Made Simple i innych rozwiązaniach. Jednak dedykowane, dostosowane pod klienta szkolenie będzie wyglądać bardzo profesjonalnie, dodatkowo poświęcony klientowi czas z pewnością będzie efektywniejszy i bardziej dopasowany do potrzeb niż ogólny poradnik online.

Zwróć uwagę, że CMS ułatwia modyfikowanie strony dla administratora, którym Ty również możesz być. Nie będziesz całkowicie uzależniony od agencji, dostęp do Panelu CMS pozwala Ci na modyfikowanie strony wedle nadanych uprawnień. Często są one ograniczane dla klientów przez webmasterów w trosce o funkcjonalność i bezpieczeństwo strony. Jeżeli taka informacja Cię spotka to nie przejmuj się! To dobry znak, że agencja nie pozostawia Cię zdanym na samego siebie. Masz wsparcie i opiekę programistów, natomiast własne treści i materiały możesz wprowadzać samodzielnie, modyfikować galerię, dodawać i usuwać aktualności oraz umieszczać nowe podstrony.

Strony internetowe dopasowane do telefonów - RWD

Coraz częściej zdarza nam się przeglądać internet za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Jednym z popularniejszych rozwiązań było tworzenie dwóch wersji danej strony internetowej - zwykłej oraz mobilnej. Wadą takiego rozwiązania było przede wszystkim dublowanie pracy nad projektowaniem i pisaniem stron www. De facto musieliśmy stworzyć dwa rozwiązania, podwójnie uzupełniać treści, wprowadzać zmiany nawet z osobnymi i różnymi skutkami pozycjonowania stron. Obecnie rozwiązanie tworzenia osobnej strony mobilnej jest niepraktyczne i zostało wyparte przez technologię RWD - Responsive Web Design. Tworzenie responsywnych stron i sklepów internetowych jest o tyle wygodniejsze, iż prezentowana na komputerze, w laptopie, na tablecie czy innym urządzeniu mobilnym strona - to jedna i ta sama witryna!

Technika działania takich stron polega na dostosowanej stylizacji elementów na stronie tak, aby bloki dopasowały się odpowiednio do wielkości ekranu. Tym samym układ, mechanika, kolorystyka i funkcjonalność strony internetowej zostanie zachowana w całości, a strony wyświetlane mobilnie nie będą niczym się różnić od ich komputerowych, desktopowych wersji. Prawda, że dobre rozwiązanie?

Są różne opinie na temat responsywności stron. RWD ma jednak zdecydowanie wiele więcej pozytywnych i dobrych opinii, jak jednak wiadomo - sposób wyświetlania takich stron zależy od jakości napisanego kodu, tym samym należy udać się do agencji interaktywnej, która ma doświadczenie w tworzeniu stron w technologii RWD. Profesjonalnie stworzona i zaprojektowana strona internetowa oferuje równie wiele możliwości co wersja komputerowa strony www. Ze względu na to, że w dzisiejszych czasach dostęp do internetu za pomocą telefonów jest powszechniejszy - powinno się kłaść duży nacisk na tworzenie witryn internetowych wysokiej jakości, które obsługują właśnie RWD. Responsywność to podstawa, buduje dobre relacje między użytkownikiem a firmą, do której strona należy. Poprawnie obsługiwany kod HTML w połączeniu z dobrym RWD otwiera drogę do skutecznego pozycjonowania na szeroką skalę.

Przygotowanie strony do pozycjonowania

Strona internetowa wizualnie może prezentować się świetnie, jednak nie zawsze wygląd idzie w parze z wnętrzem. Niestety, ale syndrom oceny książki po okładce jest do dziś powszechny, ludzie nie zawsze stawiają na jakość, ale na ilość. Otwierasz biznes, potrzebujesz strony internetowej. Wymarzył Ci się wypasiony sklep internetowy, oczekujesz efektów wow i tego, że klienci będą lgnąć do strony dzięki dodatkom i bajerom, które na niej się znajdą. Dobrze, natomiast zadaj sobie pytanie ile jesteś w stanie przeznaczyć, jak wysoki masz budżet. Jeżeli realizacja Twoich oczekiwań finansowo nie zmieści się w określonym budżecie, to nie szukaj tańszych rozwiązań z "tym samym" efektem. Skup się na rozbudowie firmy, promowaniu marki a w stronę internetową zainwestuj tyle, aby starczyło na startupowy pakiet. W sieci jest wiele rozwiązań bazujących na motywach. Firmy tworzą bazowe motywy, które cyklicznie aktualizują i pielęgnują. Rozwiązanie to jest o wiele tańsze niż budowanie dopasowanej do Ciebie strony, a pozwoli Ci równie skutecznie złapać klientów w sieci i się zareklamować.

Przede wszystkim strony www na gotowych motywach tworzone przez firmy informatyczne mają to do siebie, że są przystosowane pod ewentualne pozycjonowanie. Zalety takich szkieletów stron to przede wszystkim dopasowanie do RWD i SEO. Stworzenie takich gotowych sklepów www to proces długotrwały i niełatwy, bo strona musi być uniwersalna i elastyczna, żeby dopasować ją do tematyki. Natomiast efekt zadowoli każdego przedsiębiorcę -przede wszystkim tempo stworzenia takiej strony jest szybkie, mamy także zagwarantowane dopasowanie responsywne i pozycjonowanie.

W sieci wiele firm czy nawet osób prywatnych oferuje pozycjonowanie, należy pamiętać, że nie jest to łatwe zadanie, a wiele zależy od dziedziny, w której firma się specjalizuje. Firm informatycznych jest na rynku wiele, można spróbować wpisać w Google frazę, np: agencja interaktywna Kraków i sprawdzić, jak ogromna jest konkurencja. Jeżeli na czubie strony pojawią się wyniki takich firm programistycznych w Krakowie, to możesz właśnie się do nich zgłosić. Skoro skutecznie są pozycjonowane i widnieją w pierwszych wynikach Google - możesz być pewien, że równie skutecznie pozycjonują swoich klientów.

Na koszt pozycjonowania wpływa wiele czynników, jednak tutaj nie warto oszczędzać. Dobrze promowana i zareklamowana strona w Google działa o wiele razy skuteczniej niż inna forma reklamy. Wystarczy Ci tylko reklama w sieci, żeby zgarnąć nowych klientów i generować zyski. W internecie wiele osób ogłasza się jako specjaliści od pozycjonowania. Niestety, w większości przypadków są to osoby znające zaledwie podstawy tego narzędzia, które wystarczą być może na odległe, czterdzieste miejsce. Co zrobić, żeby być pierwszym w Google? Zainwestuj w usługę profesjonalnej firmy, która fachowo doprowadzi Cię na szczyt wyszukiwarek.

Jan Kowalski

front-end developer

Suspendisse pretium, urna sed porttitor auctor, orci diam vulputate sapien, ac ultrices justo turpis ut mi. Aenean eu tempor quam.Sprawdź pozostałe wpisy